41094 - Latarnia morska Heartlake

Zestaw 41094 został wprowadzony do sprzedaży w 2015 roku, należy do serii Friends. Jest to średniej wielkości zestaw na tle serii, która każdego roku wzbogacana jest o kilkanaście zestawów, które wszystkie razem tworzą zabudowę miasteczka Heartlake. Zestaw składa się z 473 elementów, które znajduja się w 4 ponumerowanych woreczkach. 
Lista części dostępna jest na stronie BrickLink.

Cena katalogowa: 179,99 zł, cena sklepowa: ok 150 zł.


Pudełko

Pudełko o wymiarach 37 x 26 x 6 cm utrzymane jest w charakterystycznej dla serii szacie graficznej -  różowo-fioletowe tło, w górnej częsci znajduje się duże logo serii oraz grafika przedstwiająca pięć przyjaciółek. 

Przód pudełka zajmuje grafika przedstawiająca zestaw w przyjemnej dla oka sceneri. W prawym dolnym rogu zaprezentowane są minifigurki Stephanie i Kate, które są dołączone do zestawu, natomiast w lewym dolnym rogu znajduje si niewielka grafika przedstawiająca zestaw z tyłu. 


Z tyłu pudełka przedstawiono szczegóły zestawu. Połowa pudełka to mini grafiki pokazujące różne szczegóły i możliwości zabawy. Elementem charakterystycznym dla serii Friends jest prezentacja akcesoriów z tyłu pudełka.W pudełku znajdziemy dwie instrukcje, arkusz z naklejkami, oraz jak wcześniej wspomniałem 4 ponumerowane woreczki z klockami, a także płytka w kolorze medium azure o wymiarach 8x16.InstrukcjaInstrukcje dołączone do zestawu (2 sztuki) w 103 krokach prowadzą nas przez proces budowy. Na ostatnich stronach tradycyjnie znajduje się spis klocków, który zajmuje 2 strony, dalsze 4 strony to promocja produktów LEGO.


Budowanie

W woreczku numer 1 znajduja się elementy do budowy podstawy latarni, w woreczku numer 2 są elementy do budowy parteru latarni, woreczek numer 3 to zabudowa dachu oraz środkowej część wieży, natomiast w woreczku nr 4 znajdziemy elementy niezbędne do budowy pozostałej częsci wieży.


Minifigurki

W zestawie znajduja się dwie minifigurki Stephanie (jasne włosy) i Kate (ciemne włosy). Stephanie jest jedną z głównych bohaterek serii Friends.

Stephanie ma na sobie lawendowa spódnicę unikalną dla tego zestawu i zieloną bluzkę z paskami. Ma także okulary przeciwsłoneczne w ciemnoniebieskim kolorze - można je znaleźć tylko w 3 zestawach. Pewnym minusem jest brak zadrukowanych pasków na plecach Stephanie, tak bluzka nie wyglada spójnie.

Kate ma na sobie jasnopomarańczową spódnicę, która często występuje w innych zestawach z tym, że w innych kolorach. Uzupełnieniem stroju jest błękitna góra bikini.


Obie mają akcesoria we włoskach, Stephanie okulary, natomiast Kate kwiat, który jest nowym projektem, przyznam szczerze, że bardzo udanym.
Wysepka


Budowe zaczynamy od mini budowli w postaci sklaistej wysepki. Wysepka jest nieskomplikowana budowlą, ale wyśmienicie spełnia swoja rolę. Na szczycie wysepki rezyduje foka -  udana minifigurka w ciemnobrązowym kolorze. Jest to rzadko spotykane zwierzątko w zestawach serii Friends. 
Łódka


Kolejnym etapem budowy jest łódka. Na dobrą sprawę ciężko mówic tu o budowaniu, lepszym określeniem bedzie przygotowanie łódki, bowiem naszym zadaniem jest dodanie kilkunastu klocków stanowiących jej wyposażenie. W łódce są ławki do siedzenia, przygotowane w taki sposób, że minifigurki nie wypadają. Co ważne, choc nie tak oczywiste łódka utrzymuje się na wodzie. 
Latarnia morska

Na początku budujemy podstawę, która na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorna, ale kryje kilka ciekawych elementów: brązowe klocki, które mają za zadanie imitowanie drewnianych filarów podtrzymujących pomost. Rozwiązanie to bardzo mnie się podoba.

Na zbudowanej podstawie można wyróżnić trzy kolory: zielony, który imituje trawę - to własnie w tym miejscu stanie latarnia, jasnobrązowy (tan), na którym stanie budynek przyległy do latarni oraz pomost, trzeci obszar to lazur, który imituje wodę.

Latarnia utrzymana jest w dwóch kolorach - białym i różowym, zapewne są osoby którym takie zestawienie kolorystyczne nie przypadnie do gustu, ja uważam, że taka kolorystyka świetnie wpisuje się w dziewczęcy świat Lego Friends. Budowę zaczynamy od pomieszczenia, gdzie jest mała toaleta. Także i tutaj sięgnięto po proste rozwiązanie - użyto klocek dome 2x2, który świetnie sprawdza się jako muszla klozetowa, rolę przycisku spłuczki spełnia kwiatek, rozwiązanie troszke dziwne, ale doskonale wpasowuje się w świat Friends. Oczywiście znajduje się tez tutaj mała umywalka, której konstrukcja jest niezmienna od wielu lat. Miłą niespodzianką są drzwi do toalety, które są białe i do tego pełne - bez żadnych okienek - z takiego rozwiązania na pewno ucieszą się osoby, które lubią budować swoje własne konstrukcje. 

W dalszych krokach budujemy budynek obok wieży w którym znajduje się lodziarnia. Budynek utrzymano w miłym dla oka błękitnym kolorze. Budowa nie nastręcza trudności, miłym akcentem są baldachimy nad oknami w biało - fioletowych barwach. Front zdobią też przeźroczyste drzwi wejściowe oraz filary, na których w dalszym etapie budowy pojawią się lampy. We wnetrzu znajduje się lada z miejscem na lody oraz niewielka kasa.

Dalej kontynuujemy budowę latarni, gdzie powstaje drugie pięterko, bedące schowkiem na przechowywanie akcesoriów łazienkowych - przyznam szczerze, że nie potrafię odgadnąć intencji projektantów czy jest to mydło, papier toaletowy i jakaś buteleczka czy zgoła coś innego.

Kolejnym etapem jest budowa poddasza i dachu nad lodziarnią. Poddasze zagospodarowane jest minimalistycznie, znajduje się tutaj jedynie łóżko. Dach utrzymany jest w ciemnoniebieskiej kolorystyce, która pasuje do całości. Nad oknem dachowym znajduje się szyld z lodami.

W dalszych krokach budujemy kolejne piętra wieży. Miejsce gdzie znajduje się optyczna częśc latarni bardzo przypadło mi do gustu, choć białe przeźroczyste szybki, zamiast prostokatnych mogły być zaokrąglone. 

Na zakończenie budujemy stoli, krzesełka na patio oraz wielkiego loda z czterema gałkami, który jest ciekawym elementem dekoracyjnym.
Podsumowanie

Latarnia morska jest bardzo ciekawym zestawem. Konstrukcyjnie jest bez zarzutu, nie znajduje w nim większych wad. Niektórzy twierdzą, że zamiast drabinki powinny byc schody - zgadzam się, ale nie w zestawie tej wielkości. Biorąc pod uwagę docelowa grupę  6 - 12 lat uważam, że zestaw jest zrobiony rewelacyjnie pod względem konstrukcyjnym i kolorystycznym.

Proces budowania nie jest skomplikowany, poradziła sobie z nim 4,5 latka, w ok 1,5 godziny, mylę, że doswiadczony budowniczy poradzi sobie bez problemu w około godzinę.

Zabawa tym zestawem bardzo rozwija wyobraźnie, polega w głównej mierze na tworzeniu scenariuszy - np. zabawa w lodziarnie czy w atrakcję turystyczną - moje dzieci często podczas zabaw nadają taką rolę temu zestawowi.

Uważam, że jest to zestaw, który warto mieć w kolekcji. Dzieci z pewnością docenią tematykę oraz możliwości zabawy jakie daje ten zestaw, natomiast dorośli docenia mnogość rzadkich częsci oraz tych w nietypowych kolorach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz