60056 - samochód pomocy drogowej

Zestaw 60056 zadebiutował w styczniu 2014 roku. Był to jeden z najbardziej wyczekiwanych zestawów tegorocznej serii City. Składa się z 227 elementów, które znajdują się w dwóch numerowanych woreczkach. W woreczku numer 1 znajdują się elementy z których powstanie podwozie, a w woreczku numer 2 znajdują się elementy niezbędne do budowy nadwozia. Ponadto w pudełku znajdują się dwie instrukcje oraz naklejki. Lista częsci dostępna na stronie BrickLink.

Cena katalogowa: 79,99 zł, cena sklepowa: ok 70 zł.

Zestaw przeznaczony jest dla dzieci od 5 lat. Instrukcje w 112 krokach przedstawiają budowę samochodu. Budowanie nie sprawia trudności, wszystko jest jasne i czytelne. Na zbudowanie samochodu należy przeznaczyć ok 34 - 40 minut - w zależności od predyspozycji. Samochód jest imponujący ma 23 cm długości (łącznie z elementem do podczepienia holowanego samochodu).Do zakupu zestawu skłoniło mnie kilka rzeczy, po pierwsze wygląd zestawu, po drugie tematyka - w 1993 roku miałem małą pomoc drogową 6670 i po trzecie znakomite opinie zestawu na zagranicznych stronach. Samochód - jak wcześniej wspomniałem - ma imponującą długość, jest to jeden z najdłuższych pojazdów z serii City, długością dorównują jedynie ciężarowki z przyczepami/naczepami. Konstruktor poświęcił dużo uwagi estetyce. Wyraźnie widać dwa wiodące kolory - biały na dole i błękitny na górze - przedzielone pomarańczowym paskiem. Całośc w mojej ocenie wygląda rewelacyjnie. Warta zaznaczenia jest osoba konstruktora, który kilka lat temu nie będąc w zespole Lego stworzył takiego oto protoplastę recenzowanego modelu:Przednia część ciężarówki wzorowana jest na ciężarówkach znanych głównie z Ameryki Północnej. Przyznać muszę, że to właśnie na przód ciężarówki zwróciłem uwagę gdy po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcia zestawu. Wnętrze kabiny jest identyczne jak w innych pojazdach serii City, dostep do niej jest bardzo dobry, niczym nieograniczony.Wygląd zewnętrzny dopracowany jest niemal idealnie. Przedni grill ze zderzakiem tworzą wrażenie masywności pojazdu. Z kolei boki to chociażby niezwykle proste konstrukcyjnie i niebanalne z wyglądu stopnie do kabiny oraz majestatyczne ramię wysięgnika. Lusterka boczne jak przystało na amerykański wóz przymocowane są poniżej szyby. Pozytywne wrażenie sprawiają też rury wydechowe, które są bardzo dobrze przymocowane do auta. Jedyne co z boku nie przypadło mi do gustu to niedopracowane okolice błotników - przy każdym z nich są dziury. Natomiast z tyłu rozgościł się element do podczepiania holowanego samochodu - swoją drogą bardzo przemyślna konstrukcja. Patrząc na samochód z góry można mieć dwojakie spostrzeżenia. Do przedniej części nie mam zastrzeżeń, na dachu kkabiny znalazły się "trąbki" co dodaje sznytu całej konstrukcji, za kabiną znajduje się sprytnie wkomponowany bęben kołowrotka a nad nim belka z pomarańczowymi "kogutami". Natomiast tył wydaje się być niedokończony, przydałoby się kilka klocków aby wykończyć przestrzeń pod wysięgnikiem.
Coż może być ważniejszego w samochodzie pomocy drogowej niż wysięgnik do holowania? Ten element w recenzowanym zestawie wyglada bardzo solidnie i świetnie działa. Ramię wysięgnika nie opada pod ciężarem nawet jeśli podczepiona ciężarówka jest podniesiona na wysokośc kilku centymetrów. Całośc uzupełnia kołowrót z liną na końcu której znajduje się hak. Zdecydowana większośc pojazdów bez najmniejszego problemu do się podczepić do holownika.Do zestawu dołączono figurkę uśmiechniętego kierowcy z bródką. Ubrany jest w roboczy uniform oraz niebieską bejsbolówkę. Mankamentem, który może przeszkadzać jest różny odcień pomarańczy pomiędzy nadrukiem na torsie a spodniami. Kierowca do dyspozycji ma kubek, klucz oraz miotłę.Podsumowując zestaw nie zawiódł moich oczekiwań. Nie spodziewałem się, że samochód jest aż tak długi. Podczas budowy myślałem, że długość będzie mocno przeszkadzać w zabawie, jednak okazało się, że moje obawy nie potwierdziły się. Z pewnością skręcanie samochodem jest trudniejsze niż krótszą ciężarówką, ale jest to kwestia przyzwyczajenia. Gdy do ciężarówki podczepimy inny samochód - nawet ciężarówkę, nie wpływa to negatywnie na sposób prowadzenia. Doskonale wyważona bryła, świetnie dobrana kolorystyka, oraz wielkość sprawia, że jest to jeden z niewielu zestawów City, który z powodzeniem może służyć jako fantastyczna zabawka oraz model do postawienia na półkę.


Jak wcześniej pisałem nie jestem zwolennikiem naklejek, dlatego też recenzowany zestaw prezentuje bez nich.

Instrukcje budowania znajdują się na stronie Lego: podwozie i nadwozie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz