60044 - mobilna jednostka policji

Zestaw 60044 zadebiutował w styczniu 2014 roku, zastąpił 7288. Składa się z 375 elementów, które znajduja się w 3 woreczkach. W woreczku numer 1 znajdują się elementy z których powstanie ciężarówka/ciągnik siodłowy, natomiast w woreczkach 2 i 3 znajdują się elementy niezbędne do zbudowania naczepy. Ponadto w pudełku znajduja się trzy instrukcje oraz naklejki. Lista częsci znajduje się na stronie BrickLink.

Cena katalogowa: 129,99 zł, cena sklepowa: ok 110 zł.

Zestaw przeznaczony jest dla dzieci od 5 lat. Instrukcja w 53 krokach przedstawia etapy budowy ciężarówki a w 113 naczepę. Budowanie nie sprawia trudności, wręcz przeciwnie daje wiele radości. Na zbudowanie zestawu należy przeznaczyć 30 - 50 minut w zleżności od umiejętności. Ciężarówka wraz z naczepą ma 30 cm długości.Do zakupu zestawu nie skłoniła mnie tematyka tylko jego wygląd. Ciągnik siodłowy jest w moim przekonaniu jednym z najładniejszych - o ile nie najładniejszym - jaki kiedykolwiek pojawił się w zestawach serii City. Ciężarówka sprawia bardzo dobre wrażenie, konstrukcja jest zwarta i stabilna, widać że projektanci skupili się na estetyce, uważam że świetnie im to wyszło. Choć trzeba przyznać, że pracowali na bardzo dobrym materiale - Volvo FH 2014 (czyżby współpraca Lego i Volvo wyszła poza ramy serii Technic?).Na wstępie zaznaczę, że z dostępnych naklejek wykorzystałem niewielką ich część, dlatego też wygląd zestawu na zdjęciach odbiega od tego co znajduje się w katalogach.

Uwagę przykuwa przód ciężarówki, bardzo ciekawym pomysłem jest zderzak i umiejscowienie świateł. Wnętrze kabiny jest podobne jak w innych ciężarówkach, jedyne co je wyróżnia to obecność fotela kierowcy. Dostęp do kabiny jest dobry, pomimo tego że po ściągnięciu dachu pozostaje para klocków 1x6 studów, które znajdują się ponad drzwiami - klocki te zapewniają sztywność konstrukcji. Jedyna drobna uwaga jaką mam do ciężarówki dotyczy jej tyłu, który sprawia wrażenie niedokończonego, oświetlenie oraz tablice rejestracyjna umieszczono na klocków o wymiarach 4x1. Pod względem estetycznym tył wyraźnie odstaje od przedniej części.


Patrząc z zewnątrz na naczepę nic poza antenami na dachu nie przyciąga uwagi, wygląda nazwijmy to zwyczajnie i nudno. Przód naczepy jest węższy - ma 6 studów szerokości, natomiast dalej szerokość zwiększa się do 8 studów. Prawa strona naczepy to jedna wielka ściana na której nic się nie dzieje. Z przodu po lewej stronie znajdują się drzwi do niewielkiego (2x6 studów), aczkolwiek przydatnego schowka, do którego zmieszczą się dwa płotki. Z tymi drzwiami są kolejne drzwi - można by rzec wrota bowiem mają 10 studów szerokości każde - za którymi kryje się centrum dowodzenia. Tutaj na nudę narzekać nie można. W przedniej części znajduje się wysuwany ekspres do kawy oraz ekran wywiadowczy - rewelacyjny pomysł i wykonanie. W środkowej części, która jest miejscem pracy policjantów znajduja się dwa fotele przed jednym znajduje się radar a przed drugim komputer. Nad fotelami zawieszone są trzy monitory - jest to kolejny trafiony pomysł konstruktorów. Uzupełnieniem są dwie duże naklejki na drzwiach - jedna to mapa, a druga to dwa portrety pamięciowe z napisem "wanted". 


Ta część jest przemyślana i prezentuje się bardzo ciekawie, to właśnie miejsce często jest centrum zabawy tego zestawu. W tylnej częsci naczepy znajduje się cela, która od części środkowej oddzielona jest kratą. Do celi oczywiście prowadzą charakterystyczne drzwi. W tylnej ścianie naczepy znajduje się krata przez, którą "nasz" złodziejaszek może próbowac uciec z celi. Tył naczepy przez takie rozwiazanie nie jest może zbyt piękny, ale daje możliwość urozmaicenia zabawy. Dostęp do naczepy jest bardzo wygodny. Poza wspomnianymi drzwiami, które otwierają się pod kątem 180°, jest też możliwość otworzenia dachu. Takie rozwiązanie zapewnia idealny dostęp do każdego zakamarka. Jeśli jesteśmy przy dachu, widać na nim cztery charakterystyczne elementy. Pierwsze dwa to anteny: w przedniej częsci znajduje się obrotowa antena satelitarna, z tyłu zaś jest długa antena, którą można położyć na dachu gdy jest niepotrzeba. Pozostałe elementy to dwa czerwone klocki w przedniej częsci naczepy za pomocą, których wysuwamy bądź chowamy ekspres do kawy i ekran wywiadowczy. 
Do zestawu dołączono trzy figurki - dwie policjantów i jedna przestępcy. Policjanci mają identyczne uniformy, różnią się jedynie miną twarzy oraz czapkami. Pierwszy z policjantów, który jest za razem kierowcą jest lekko uśmiechnięty a na głowie ma bejsbolówkę. Drugi, który "rządzi" w naczepie ma srogi wyraz twarzy oraz czapkę charakterystyczną dla policjantów z USA. 
Figurki przestępcy nie da się pomylić z żadną inną - szare spodnie, pasiak na tułowie oraz charakterystyczna czapeczka nie pozostawia wątpliwości z kim mamy do czynienia. Twarz przestępcy jest bardzo podobna do twarzy drugiego policjanta - ten sam wyraz twarzy, przestępca rózni się jedynie zarostem.
Figurki mają też swoje akcesoria i tak policjanci posiadają kajdanki, latarkę, krótkofalówkę oraz kulę na łańcuchu, która można przymocować do nogi przestępcy. Natomiast przestępca ma łom oraz banknot.
Ciężarówkę z naczepą prowadzi się bardzo przyjemnie, nie trzeba się z nią siłować, żeby skręciła tam gdzie chcemy. Podczas zabawy w domu często zdarza się, że ciężarówka jest wykorzystywana jako "cywilny" pojazd, wówczas wszystkie atrybuty policyjnego auta znikają. W moim przypadku pokazuje to jak olbrzymi potencjał drzemie w tym zestawie.

Podsumowując zestaw oceniam bardzo dobrze, otrzymałem to co chciałem, czyli ładny, dobrze wykonany ciągnik siodłowy. Naczepa w moim przypadku była dodatkiem, na który nie zwracałem uwagi podczas zakupu. Niemniej budując ją a następnie bawiąc się nią razem ze swoimi dziećmi mogę śmiało powiedzieć, że potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. Dzieci chętnie bawią się tym zestawem, pomimo tego, że mamy go już prawie rok. Myślę, ż enie bedzie zaskoczeniem gdy napiszę, że furorę robi cela, gdzie co chwile trafia nasz złodziejaszek :)Instrukcje budowania znajdują się na stronie Lego: ciężarówkanaczepa cz.1naczepa cz.2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz