60020 - ciężarówka

Zestaw 60020 należy do serii Lego City Lotnisko. Zadebiutował w 2013 roku, jest następcą zestawu 7733, który w sprzedaży był od 2008 roku. Składa się z 307 elementów, które znajdują się w trzech numerowanych woreczkach. W woreczku numer 1 znajdują się elementy z których powstanie wózek widłowy, z elementów z woreczka numer 2 powstanie podwozie ciężarówki, natomiast w woreczku numer 3 znajdują się elementy do budowy nadwozia. Ponadto w pudełku znajdują się dwie instrukcje budowania oraz naklejki. Lista części dostępna na stronie BrickLink.

Cena katalogowa: 129,99 zł, cena sklepowa: ok 100 zł.

Zestaw przeznaczony jest dla dzieci od 5 lat. Instrukcja numer 1 w 17 krokach przedstawia etapu budowania palet wraz z ładunkiem, w 33 krokach budowę wózka widłowego, natomiast instrukcja numer 2 w 86 krokach przedstawia budowę ciężarówki. Na zbudowanie zestawu należy poświęcić minimum 40 minut. Budowanie nie sprawia trudności, wszystkie etapy budowania są czytelne, najmłodsi mogą jedynie mieć problem z nałożeniem gumki na "widły" wózka widłowego.


Zestaw zakupiłem głównie ze względu na ciekawie wyglądający wózek widłowy, ciężarówka jakoś specjalnie mnie nie oczarowała - ani wyglądem ani jakimiś szczególnymi elementami. Wiodącym kolorem wózka widłowego jest pomarańczowy, natomiast ciężarówka utrzymana jest w kolorystyce charakterystycznej dla serii Lotnisko czyli biało - zielnonej.


Wózek widłowy jest solidną i estetyczną konstrukcją, zupełnie inną od tych, które pojawiają się w innych zestawach - jak choćby w recenzowanym wcześniej zestawie 60052. Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych tego typu pojazdów w serii City. Odchylana klatka umiżliwia bezproblemowy dostęp do kabiny. Podnośnik wózka wydaje się być solidną konstrukcją. Porusza się w górę i dół oraz lekko przechyla się do przodu i tyłu. Jednak właśnie do podnośnika mam najwięcej zastrzeżeń. Wszystkie sprowadzają się do gumki, która jest elementem, który utrzymuje "widły" w górnym położeniu. Aby opuścić widły na dół należy użyć dośc dużej siły, jeśli w tym momencie je puścimy zadziałają jak katapulta. Druga kwestia to trwałość owej gumki, wiadomo, że guma ma to dosiebie, że z wiekiem parcieje. 


Ciężarówka jak pisałem wcześniej nie wyróżnia się niczym szczególnym, owszem jest estetyczna, solidnie zaprojektowana, jednak nie ma tego czegoś co przykuwa uwagę. Kabina kierowcy wzorowana jest na ciężarówkach europejskich. Jej środek jest jak kopia kabin z innych zestawów. Uwagę zwraca staranność projektu. Wokół przednich błotników nie ma dziur jak choćby w przypadku zestawu 60056, który recenzowałem wcześniej. Jedyną rzeczą, która według mnie nie pasuje to rury wydechowe, które w moim odczuciu są troszeczkę za wątłe w stosunku do całej ciężarówki.Przestrzeń ładunkowa to samodzielny kontener, który bez problemu da się odczepić od podwozia. Można go otworzyć tylko z jednej strony, podnosząc do góry boczną ścianę (łacznie ze ścianą otwiera się też dach). Za porządek we wnętrzu odpowiada "wysepka" która uniemożliwia przemieszczanie się palet, oraz ułatwia ich załadunek. Jedynym minusem jest niewykorzystana przestrzeń - palety z ładunkiem, które dołączono do zestawu sięgają ledwie połowie wysokości kontenera.Do zestawu dołączono trzy figurki: panią i dwóch panów (kierowca cięzarówki i operator wózka widłowego). Wszystkie trzy figurki mają identyczne spodnie, kierowca ciężarówki oraz pani mają takie same torsy, operator wózka na torsie nadrukowany ma niebieski uniform znany z innych zestawów.  Każda figurka ma inną główkę - pani ma makijaż, kierowca ciężarówki zarost i zawadiacki uśmiech, natomiast operator wózka brodę i okulary ochronne, wszystkie trzy figurki mają bejsbolówki operator dodatkowo słuchawki ochronne. Całość wygląda raczej skromnie.


Do zestawu dołączono dwie palety, na jednej znajdują się cztery butle a na drugiej silnik, który jest fantastycznie wykonany, pokazuje to, że z kilku zwykłych klocków można wyczarować tak niebanalną rzecz. Jak wspominałem wcześniej palety wraz z zawartością mogłyby być wyższe. Poza tym w zestawie znajduje się wózek ręczny oraz krótkofalówka.


Podsumowując zestaw z pewnościa daje dużo radości podczas zabawy - można przeładowywać niemal dowolne towary. Samochód oraz wózek prowadzi się bardzo lekko. Zestaw odbieram bardzo dobrze, pomimo tego, że poza wózkiem widłowym oraz silnikiem na palecie nie wyróżnia się niczym szczególny. Jestem bardzo zdziwiony, że nie zdecydowano się wzorem zestawu 7733 na przyczepę - wówczas byłby to zestaw o zupełnie innym poziomie bawialności. Zestaw podobnie jak inne recenzowane przeze mnie nie ma naklejonych naklejek.


Instrukcje budowania znajdują się na stronie Lego: wózek widłowy i ciężarówka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz