60052 - pociąg towarowy

Zestaw 60052 to tegoroczny zastępca zestawu 7939. Składa się z 888 elementów, które znajdują się w 8 numerowanych woreczkach i 2 nienumerowanych (w jednym znajdują się elementy do zbudowania suwnicy a w drugim proste odcinki torów) natomiast elementy Power Function umieszczono w tekturowym pudełeczku. W woreczku numer 1 znajdują się elementy z których powstanie ciężarówka. W woreczkach numer 2 i 3 są elementy niezbędne do zbudowania lokomotywy. Woreczek numer 4 to elementy z których powstanie wagon do przewozu krowy, woreczek numer 5 to elementy z których powstanie wagon do przewozu kabli, natomiast woreczek numer 6 kryje elementy z których powstanie wózek widłowy oraz wagon do przewozu palet. Z elementów, które znajdują się w woreczkach numer 7 i 8 powstanie stacja towarowa. Ponadto w pudełku znajduje się 6 instrukcji, 8 prostych odcinków torów, 20 łukowych, dwie zwrotnice (prawą i lewą) oraz naklejki. Lista części dostępna jest na stronie BrickLink.

Cena katalogowa: 799,99 zł, cena sklepowa: ok 660 zł.

Zestaw przeznaczony jest dla dzieci od lat 6. Instrukcja numer 1 w 34 krokach przedstawia etapy budowania ciężarówki. Instrukcja numer 2 w 46 krokach przedstawia etapy budowania lokomotywy, instrukcja ta objaśnia też zasady działania Power Functions czyli jak sterować pociągiem. Instrukcja numer 3 przedstawia 15 kroków budowy wagonu do przewozu krowy, instrukcja numer 4 w 27 krokach opisuje budowę wagonu do przewozu kabli, instrukcja numer 5 to 14 kroków budowy wózka widłowego, 4 kroki budowy palety, 10 kroków zbudowania zbiornika na paliwo oraz 13 kroków budowy wagonu do przewozu palet. Natomiast instrukcja numer 6 w 60 krokach opisuje budowę stacji towarowej.Podobnie jak w przypadku pociągu pasażerskiego należy pamiętać o zakupie 9 baterii w rozmiarze AAA.

Zestaw ten jest największym zestawem serii Lego City Pociąg. Poziom trudności budowania lokomotywy oraz wagonów jest zbliżony do zestawu 60051 - jedyną trudnością dla najmłodszych może być instalacja elementów Power Functions.  Zbudowanie samochodu nie przysporzy trudności. Niewielkie trudności mogą pojawić się podczas budowania stacji towarowej - głównie chodzi o kroki, w których należy wykorzystać do budowy sznurek. Na początku zajmiemy się ciężarówką. Jej konstrukcja nie różni się znacząco od innych ciężarówek z serii Lego City. Wiodącym kolorem jest zieleń charakterystyczna dla zestawów Lego City Lotnisko, widać, że ciężarówka wyraźnie nawiązuje do tej serii.  Należy zwrócić uwagę, że konstruktorzy pomimo prostoty konstrukcji zadbali o detale takie jak stopnie pod drzwiami oraz zgrabnie wyglądające zderzaki i ukryte pod nimi przednie kierunkowskazy. Przestrzeń ładunkowa jest genialna w swojej prostocie. Moim zdaniem jest to pojazd poręczny w zabawie i zgrabnie wyglądający. Podejrzewam, że w wielu domach po złożeniu torów będzie chętnie wybieranym pojazdem do zabawy.
Lokomotywa według mnie jest jedną z najlepiej wyglądających lokomotyw jaką Lego zaprezentowało w ramach serii Pociąg. Bardzo ładnie zaprojektowana - widać, że wzorowano się na bardzo popularnym modelu ciężkiej amerykańskiej lokomotywy spalinowej EMD SD40-2. Kabina lokomotywy jest przestronna, mamy do niej dostęp za pomocą pary dużych drzwi otwieranych "pod wiatr", oraz przez otwierany dach. Wnętrze kabiny jest surowe poza krzesełkiem oraz klockiem imitującym panel sterowania nic tutaj nie znajdziemy. Za kabiną znajduje się pojemnik n baterię oraz odbiornik podczerwieni - całość jest przykryta z boku jedną duża płytką o wymiarach 6x16 studów. Z pewnością na wygląd pociągu pozytywnie wpływa przednia szyba i naklejki, bez których lokomotywa nie wygląda tak atrakcyjnie.

Wagon do przewozu krowy jest najmniejszym wagonem w zestawie. Na pierwszy rzut oka wygląda na niezwykle prostą konstrukcję, aczkolwiek jest to konstrukcja przemyślana. Każdy element tworzący ścianki wagoniku można opuścić na dół. Do wyposażenia wagonika należą trzy klocki imitujące bele siana, świetnie wyglądające wiaderko na mleko oraz koryto. Wagon uważam za bardzo udany.

Wagon do przewozu kabli najbardziej mnie rozczarował. Jego budowa ogranicza się do 11 bardzo prostych kroków, pozostała część instrukcji poświęcona jest budowie palet oraz bębnom z kablami. Bębny z kablami są bardzo duże, gdy są na wagonie ich wielkość nie przeszkadza, natomiast jeśli przełożymy je na ciężarówkę ich wielkość ją przytłacza - całość wygląda co najmniej śmiesznie. Nie wiem dlaczego konstruktorzy w tym przypadku odeszli od pomysłu z kontenerami. 
Z kolei wagon do przewozu palet najbardziej przypadł mi do gustu. W oczy rzucają się schodki, które sprawiają, że wagon ten nie jest nudny. Wagon ten przewozi zbiornik na paliwo Octan, wózek widłowy oraz paletę z taczką. Zbiornik zaprojektowano w taki sposób, żeby stał nawet po ściągnięciu z palety. Wygląda estetycznie, jednak sposób w jaki się go buduje sprawia, że nie wszędzie klocki do siebie dokładnie przylegają - tak jest przynajmniej u mnie. Wózek widłowy także przykuwa uwagę. Jest to całkowicie inna konstrukcja niż w przypadku zestawu 60020. W przypadku wózka z recenzowanego zestawu odnoszę wrażenie, że jest prostszy i mniej masywny. Nie zmienia to faktu, że daje dużo radości z zabawy - z ciężarówką stanowi świetny duet do zabawy nawet wtedy gdy pociąg jest odłożony na półce. Jeśli chodzi o taczkę Lego przyzwyczaja nas do coraz to nowych elementów, które mają odzwierciedlać najdokładniej jak się da przedmioty codziennego użytku - chociaż o taczce ciężko mówić jak o przedmiocie codziennego użytku, ale przyznać trzeba, że wygląda fantastycznie.

Teraz przejdziemy do centrum przeładunkowego tego zestawu :) Stacja towarowa zmieniła się w stosunku do poprzedniczki - moim zdaniem na plus. Wzbogaciła się o biuro i ciekawie zaprojektowaną suwnicę. W biurze znajduje się biurko z komputerem oraz nieodzownym w pracy biurowej kubkiem. Na placu przed biurem znajduje się konstrukcja która służy do stawiania/przechowywania palet. Dzięki niej o wiele łatwiej odbiera się palety przy użyciu wózka widłowego. Suwnica została gruntownie przeprojektowana, obecnie porusza się na czterech parach kół, które jeżdżą po specjalnych szynach. Z jednego boku szyny te ułożone są na trzech słupach, natomiast od strony torów ułożono je na poziomie torowiska równolegle do niego. Dzięki temu suwnica porusza się do przodu i do tyłu. Za ruch w lewo i w prawo odpowiada konstrukcja, która ślizga się znajduje się po górnej części suwnicy. Na konstrukcji tej znajduje się bęben z liną oraz hakiem na końcu. Tak zaprojektowana suwnica zapewnia dostęp do każdego zakątka stacji, porusza się nią bardzo płynnie i lekko. Wiele osób może być niezadowolonych z tego, że suwnica pozbawiona jest kabiny. Z pewnością gdyby była realizm zestawu zyskałby na tym. 

Do zestawu dołączono 4 figurki ludzi i jedno zwierzę: maszynistę, operatorkę wózka widłowego, kierowcę ciężarówki, rolnika oraz krowę. Figurka maszynisty  oraz operatorki wózka widłowego mają identyczne korpusy. Nadruk na nich przywodzi na myśl kamizelki odblaskowe jakie noszą na sobie pracownicy kolei. Spodnie utrzymano w odcieniach szarości - maszynista ma ciemniejsze, operatorka jaśniejsze. Na głowie maszynisty znajduje się charakterystyczna czapka/kask - podobne nakrycie głowy posiadają figurki z moich pierwszych zestawów z lat 80.  Operatorka wózka widłowego ma na głowie bejsbolówkę oraz słuchawki. Patrząc na głowę maszynisty w oczy rzuca się wystylizowany zarost :) Natomiast operatorka przyciąga uwagę uśmiechniętymi ustami oraz pomalowanymi oczami. Kierowca ciężarówki "ubrany" został w niebieski uniform z kieszeniami, pod którym widać sweter, spodnie utrzymano w podobnej kolorystyce. Na głowie znajduje się bejsbolówka. Głowa tej figurki jest bodaj najbardziej charakterystyczną spośród wszystkich. Mamy tutaj okulary przeciwsłoneczne w stylu "Top Gun" oraz francuski wąsik. Bardziej pasuje do policjanta motocyklisty niż kierowcy ciężarówki :) Figurki rolnika nie można pomylić z żadną inną - zielone ogrodniczki, czerwona koszula pod nimi, bejsbolówka na głowie przywodzą na myśl farmera. Całość dopełnia uśmiechnięta główka. Podsumowując zestaw uważam za bardzo udany. Tory umożliwiają zbudowanie pętli o wymiarach 147,1 x 83,2 cm, która w zupełności pozwala na wykorzystanie potencjału zestawu.  Zestaw z pewnością daje mnóstwo możliwości kreowania zabawy, w łatwy sposób można tworzyć nowe ładunki. Jednak jest kilka rzeczy, które mogłyby być poprawione np. wagon do przewozu kabli, który w mojej opinii nie sprawia tyle radości z zabawy co pozostałe elementy zestawu, czy też wspomniany brak kabiny w suwnicy. Budowanie sprawia wiele przyjemności i nie sprawia trudności nawet młodszym budowniczym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz