60050 - stacja kolejowa

Zestaw 60050 jest tegoroczną nowością, odświeża tym samym serię Lego City Trains (Pociąg) i zapewne będzie w sprzedaży przez najbliższe 4 lata. Zestaw składa się z 423 klocków które znajdują się w 6 woreczkach. W woreczku nrumer 1 znajdują się klocki do budowy taksówki, w pozostałych woreczkach są elementy z których powstanie stacja. Ponadto w pudełku znajdziemy 3 instrukcje, 4 proste odcinki torów oraz naklejki. Lista części dostępna na stronie BrickLink.

Cena katalogowa: 199,99, cena sklepowa: ok. 170 zł

Zestaw przeznaczony jest dla dzieci od lat 5. Instrukcja numer 1 w 22 krokach przedstawia etapy budowania taksówki, stację buduje się w 71 krokach: instrukcja numer 2 opisuje pierwsze 41 kroków (peron oraz bar), instrukcja numer 3 opisuje dalsze etapy budowania od kroku 42 do 71. Budowanie nie sprawia trudności i daje dużo radości, na zbudowanie należy przeznaczyć od 40 do 60 minut. Mnie budowa zajęła ok. 60 minut ze względu na naklejki (nie jestem ich zwolennikiem w zestawach Lego), które mozolnie naklejałem :)


Jak pisałem na wstępie w skład zestawu wchodzi taksówka i to nią zajmiemy się na początku. Tutaj konstruktorzy Lego stanęli na wysokości zadania, taksówka prezentuje się bardzo ładnie. Konstrukcja jest sztywna, gdy chcemy włożyć/wyciągnąć figurkę mamy pewność, że otwierając dach, żaden inny element poza dachem nie odczepi się od nadwozia. Wnętrze pojazdu pomieści 2 figurki oraz walizkę na półce pod tylną szybą. Taksówka jest lekko zmienioną wersją auta z zestawu 4435, który zadebiutował w 2012 roku. Podsumowując to bardzo zgrabne autko, które mogłoby być osobnym zestawem.
 Teraz przejdźmy do tego co jest tematem zestawu czyli do stacji kolejowej. Już po pierwszych krokach budowy zaskakuje wielkość - jest ogromna - peron ze schodkami ma 43 cm szerokości. Projektując stację zadbano o jej estetykę, beżowa (w nomenklaturze Lego żółta) bryła budynku jest miła dla oka a całość przemyślana. 

Z lewej strony (patrząc od strony torów) znajduje się sklep z przeźroczystą frontową ścianą - ten element przykuwa wzrok. Można w nim "kupić" zestawy Lego - radiowóz policyjny oraz samochód pomocy drogowej. W sklepie znajduje się lada oraz regał z wyeksponowanymi zestawami - moim zdaniem bardzo ładnie to wygląda. Niemniej wolałbym, żeby zamiast sklepiku Lego był np. kiosk z gazetami, bardziej odpowiadałoby to rzeczywistości. Przestrzeń z lewej strony sklepu jest niezagospodarowana, ja postawiłem tam stojak na rowery. Z kolei przed sklepem znajduje się ławka dla dwóch figurek.Środkowa część to wielofunkcyjne wejście. Tędy wchodzi się po schodkach na hol z którego można dostać się do sklepu Lego, lub na peron. Peron od holu oddzielony jest podwójnymi przeźroczystymi drzwiami, nad którymi znajduje się nazwa stacji "City Station". 


Prawą stronę stacji zajmuje bar. Bar "oferuje" kawę z ekspresu, soki, rogaliki, pizze a także kiełbaski :) Nad barem umieszczono menu - pomysł na jego umiejscowienie oraz grafikę jest rewelacyjny - dzięki temu upodabnia się do barów, które znamy z naszych ulic.

Budynek z drugiej strony nie robi tak rewelacyjnego wrażenia, tutaj zaglądamy na stację niejako "od kuchni". Z tej strony mamy dostęp do baru, oraz sklepu i to właśnie sklep przyciąga najwięcej uwagi - widać efektowny regał z klockami. 
Peron jest bardzo długi ma 40 cm (ze schodkami 43 cm) mimo tego konstruktorzy zestawu potrafili w ciekawy sposób zapełnić tą przestrzeń. Po lewej stronie w zamyśle konstruktorów pozostawiono puste miejsce - niezbyt szerokie - ja umiejscowiłem tam stojak rowerowy. Natomiast po prawej stronie ustawiono biletomat, który jest prostą i za razem estetyczną konstrukcją. Obok biletomatu znajduje się mapa sieci połączeń. Nad sklepem i barem znajdują się kamery - wolałbym, żeby były w tym miejscu megafony oraz tablice odjazdów pociągów. Tablice te bardzo przypadły mi do gustu, wyglądają dosłownie jak miniatury tych, które służą podróżnym na prawdziwych dworcach kolejowych. Nad wejściem jest obustronny zegar oraz zadaszenie, które przerzucono nad peronem oraz torem. Poza tym na peronie znajduje się podwójna ławeczka oraz dwa kubły na śmieci.


W zestawie znajdziemy 5 figurek: zawiadowcę stacji, kucharza, taksówkarza oraz dwoje pasażerów (panią i pana). Wszyscy mają jakiś przedmiot do dyspozycji: zawiadowca ma znak z zielonym światełkiem, pozostali mogą korzystać z walizki, gazety, zestawów Lego, widelca z kiełbasą, kubka oraz roweru wraz ze stojakiem, który mimo prostoty konstrukcji rewelacyjnie sprawdza się w swojej roli.


Podsumowując zestaw uważam za bardzo udany, zdecydowanie lepszy od poprzednika czyli zestawu 7937. Taksówka jest według mnie jednym z najlepszych pojazdów Lego City. Budynek stacji wykonany z dbałością o szczegóły, robi wrażenie dopracowanego, detale jak tablice odjazdów tworzą kolejowy klimat. Niemniej jest kilka rzeczy, które poprawiłbym, tak jak wspominałem zamiast sklepu Lego wolałbym na przykład kiosk z gazetami, a hol zamienił w poczekalnię. Nie są to jednak tak istotne rzeczy żeby popsuły bardzo pozytywne wrażenie jakie mam w stosunku do tego zestawu.Instrukcje budowania znajdują się na stronie Lego: taksówkastacja część 1stacja część 2

2 komentarze:

  1. Gdzie to kupić najlepiej ? Co polecacie z wersji zakupów on-line ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdzie kupić? Popatrz na allegro lub na jakąś porównywarkę cen.

    OdpowiedzUsuń