Figurki Lego

W latach 60 XX wieku pojawiły się pierwsze zestawy tematyczne dzięki którym można było zbudować miasto. Początkowo zestawy te były pozbawione charakterystycznych figurek. Pierwsze figurki zaprezentowano w 1974 roku, w niczym nie przypominały tych, które znamy dzisiaj - pozbawione były ruchomych nóg, za to miały stopy a przede wszystkim były znacznie większe. Miały ruchomą głowę, ręce, które w przypadku figurek "dorosłych" zginały się także w łokciach oraz dłonie. Już wówczas figurki przyjęły żółty odcień "skóry", jednak Lego od początku utrzymywało, że są neutralne etnicznie i rasowo. Nazywano je Rodzinnymi Figurkami Lego z prostego powodu - przedstawiały trzypokoleniową rodzinę.

Pierwsze figurki z 1974 roku
W 1976 pojawiły się mniejsze figurki, składały się z 4 elementów: nakrycia głowy, głowy pozbawionej nadruku twarzy, tułowia ze słabo zaznaczonymi rękami ułożonymi wzdłuż boków oraz elementu, który imitował nogi - można powiedzieć, że przypominały bardziej pionki do gry. Tego typu figurki znajdowały się w sprzedaży do lat 80. Jednak celem było stworzenie figurki, która będzie odzwierciedlać w maksymalnym stopniu człowieka i przede wszystkim będzie miała ruchome ręce i nogi.
Nieruchome figurki z 1976 roku
W 1978 roku w zestawach pojawiły się nowe ruchome figurki Lego. Składały się z 6 elementów: nakrycia głowy, głowy, tułowia, rąk, dłoni oraz nóg z biodrami. Osiągnięto wcześniej założony cel, bowiem głowa, ręce, dłonie oraz nogi były ruchome. Ponadto dłonie mogły chwytać różne przedmioty jak narzędzia, kubki itp. Zmianie uległa także głowa, której nadano jednakowe twarze - oczy w formie kropek oraz uśmiech. W takiej formie figurki Lego funkcjonują do dziś, jedyną zmianą są bardziej skomplikowane graficzne twarze oraz nakrycia głowy.
Z lewej figurka nieruchoma (1976)  z prawej ruchoma (1978)
Rewolucję - w odniesieniu do wyglądu figurek - przyniosła seria Piraci w 1989 roku. Zmieniły się twarze figurek. Pojawiły się brody, wąsy i przepaski na oczy. Pojawiły się także "atrybuty pirackie" jak drewniane nogi czy haki zamiast dłoni.
Figurka Lego Pirates fot. Bricklink.com
Od tego momentu figurki zaczęły się coraz bardziej różnić od siebie. W serii Castle pojawiły się także figurki duchów oraz szkielety. 
Szkielet fot. Bricklink
Duch fot. Bricklink.com
Jak zmieniały się figurki (pierwsza z lewej to figurka z 1974 roku)

"Anatomia" figurek
W 2012 roku pojawiły się minifigurki serii Lego Friends. Są one o ok. 0,5 cm wyższe od standardowych figurek i składają się z 4 części: nóg, tułowia, głowy oraz włosów. W przeciwnieństwie do standardowych figurek, te z serii Friends nie mogą poruszać oddzielnie nogami, oraz mają sztywne nadgarstki. Figurki te były specjalnie zaprojektowane, żeby spełnic wymagania dziewcząt - są one bardziej realistyczne.


Figurka Friends
Nie sposób w tym miejscu wspomnieć o figurkach z serii Duplo, które pojawiły się w 1977 roku.
Figurka Duplo Police fot. Bricklink.com
Figurka Duplo Hospital fot. Bricklink.com
W 1979 roku pojawiły się figurki z serii Fabuland. Są to figurki, których kształt jest bardzo podobny do figurek Duplo. Figurki posiadają ruchomą głowę oraz ruchome ręce i nogi. Ich cechą charakterystyczną jest głowa, która przybiera formę głów zwierząt (gadów, ptaków i ssaków). Figurki te są mniejsze niż Duplo, jednak większe niż standardowe figurki. Ich produkcja zakończyła się w roku 1989.


Figurki Fabuland fot. ansik @ Flickr

W1986 roku zaprezentowano figurki z serii Technic. Dzisiaj już niestety zapomniane. 
Figurka Lego Technic. fot. Bricklink.com
w 2001 i 2004 roku Lego wypuściło serię 4-Juniors, tym samym pojawiły się nowe figurki, które były pomyślane dla dzieci, które były za duże na Duplo jednak figurki ze standardowych zestawów były dla nich mniej poręczne. 


Figurka 4-Juniors. fot. Bricklink.com
Z kolei w 1984 roku pojawiły się pierwsze figurki zwierząt (koń) z serii System.
Figurka konia
Obecnie każda seria ma swoje charakterystyczne figurki. Za sprawą współpracy licencyjnej wśród figurek znajdziemy m.in bohaterów Harrego Pottera, Star Wars, Spider Mana czy Simpsonów. W sprzedaży znajduje się także seria Lego Minifigures, dzięki, której można kolekcjonować oryginalne figurki Lego.
2 komentarze: